Marboss - dystrybutor tkanin meblowych - importer

Obsługa klenta:

UE & świat - eksport

tel:+48 693 272 107

email: office@marboss.eu

Adres:

ul. Zawale 16, 34-123 Chocznia

Woj. Małopolskie - Polska

Nip: PL5512404140

Regon: 1213048993

 

Jak dbać o dywany?

Jak dbać o dywany?

Prawie w każdym domu jest nie odłącznym elementem wystroju. Oprócz tego dodaje poczucie ciepła, a stopy po wstaniu z łóżka nie marzną. Dywan, włochaty przyjaciel o którego trzeba odpowiednio dbać, by cieszyć się nim wiele lat.

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest oczywiście trzepanie oraz odkurzanie dywanów. Odkurzanie zapobiega nawarstwianiu się roztoczy, usuwa drobne zabrudzenia takie jak np. okruchy. Na gromadzenie się brudu najbardziej narażone są dywany typu shaggy. Poprzez swoje długie włosie zbierają 2 razy więcej brudu niż normalny dywan. Odkurzanie powinno się odbywać przynajmniej 2 razy w tygodniu, a jeżeli posiadamy zwierzęta przyda nam się turboszczotka która świetnie zbiera sierść.

Jeżeli w domu mamy alergika, warto postawić na odkurzacz z filtrem wodnym, wtedy roztocza i bakterie nie krążą po mieszkaniu i są zamykane w zbiorniku z wodą.  

Każdy dywan wykonany jest z różnych materiałów i tkanin. Na podstawie takiej informacji powinniśmy dobrać odpowiednią pielęgnacje. Zatem poznajmy kilka sposobów na czyszczenie poszczególnych dywanów.

Pielęgnacja dywanów wełnianych

 1. Wełna dzięki zawartości naturalnej lanoliny jest odporna na brud i plamy – będzie wyglądać świetnie przez długi czas dzięki  regularnemu odkurzaniu.
 2. Naturalną właściwością dywanów wełnianych jest “pylenie wełny” przez pierwszych kilka  miesięcy w zależności od typu dywanu. Jest to naturalne zjawisko, występujące w dywanach wełnianych ręcznie tuftowanych (strzyżonych). Należy systematycznie odkurzać dywan wyłącznie ssawką bez użycia
 3. Aby uniknąć kurczenia, podczas czyszczenia wełny należy użyć chłodnej wody. 
 4. W przypadku dywanów tuftowanych najbardziej zalecanym sposobem czyszczenia jest czyszczenie parą.
 5. W przypadku mocnych zabrudzeń – nie częściej niż raz na rok-2 lata  zaleca się czyszczenie dywanu w profesjonalnych punktach odpowiednio dobranymi środkami.  
 6. W przypadku gdy wystąpią zabrudzenia, zalania – osuszyć natychmiast, następnie  wyczyścić łagodnym mydłem i zimną wodą.

Pielęgnacja dywanów z poliestru / akrylu

 1. Poliester/ akryl jest odporny na brud i plamy i będzie wyglądać świetnie przez długi czas dzięki regularnemu odkurzaniu.
 2. Dywan poliestrowy /akrylowy ręcznie tuftowany przez pierwszy okres użytkowania pyli (podobnie jak dywany wełniane).
 3. Należy systematycznie odkurzać dywan wyłącznie ssawką bez użycia szczotek – żeby usunąć wychodzący puch.
 4. Na dywanie ręcznie tuftowanym w trakcie jego użytkowania mogą pojawić się pojedyncze włókna wychodzące ponad powierzchnię dywanu. Takich włókien nie wolno wyciągać, należy je delikatnie przyciąć nożyczkami. Wychodzenie pojedynczych włókien jest naturalną właściwością dywanów tuftowanych, nie jest wadą fabryczną dywanu.
 5. Dywan z poliestru / akrylu szybko wysycha, w celu usunięcia silniejszych zabrudzeń można czyścić parą.
 6. Czyścić za pomocą środków do czyszczenia dywanów/wykładzin, które są bezpieczne dla włókien syntetycznych.
 7. W przypadku mocnych zabrudzeń – nie częściej niż raz na rok-2 lata  zaleca się czyszczenie dywanu w profesjonalnych punktach odpowiednio dobranymi środkami.

Pielęgnacja dywanów z wiskozy / jedwabiu /sztucznego jedwabiu

 1. Dywany należy odkurzać  regularnie z użyciem ssawki (bez użycia szczotek i turboszczotek). Moc ssania nie powinna być zbyt duża, żeby nie spowodować wyciągania poszczególnych włókien.
 2. Powierzchnię czyścić tylko przy użyciu łagodnego detergentu.
 3. W przypadku zalania, szybko osuszyć powierzchnię, aby zapobiec wzrostowi drobnoustrojów.
 4. Należy unikać emisji bezpośredniego światła słonecznego, aby zapobiec blaknięciu kolorów.
 5. Należy używać wyłącznie profesjonalnych środków czyszczących – najlepiej czyszczenie proszkowe na sucho.

W naszej ofercie znajdziesz kilka wspaniałych propozycji nowoczesnych dywanów. Przy każdym z nich jest szczegółowa instrukcja prania, aby było łatwiej je pielęgnować i cieszyć się nimi przez wiele lat.