Marboss - dystrybutor tkanin meblowych - importer

Obsługa klenta:

UE & świat - eksport

tel:+48 693 272 107

email: office@marboss.eu

Adres:

ul. Zawale 16, 34-123 Chocznia

Woj. Małopolskie - Polska

Nip: PL5512404140

Regon: 1213048993

 

Rodzaje tkanin obiciowych

Rodzaje tkanin obiciowych 

W każdym domu znajdują się meble tapicerowane. Ich miękkość zapewnia nam komfort i wygodę. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie tkaniny obiciowe, które jednocześnie chronią wypełnienie sof, kanap i foteli oraz stanowią ozdobę naszego mieszkania.  Z powodu różnych sposobów ich wytwarzania oraz rodzajów użytych przy tym materiałów, dzieli się na następujące gatunki: altary i alcantary, floki, mikrofazy, plecionki, plusze, skaje, szenile, żakardy. Czym one się dokładnie różnią?

Altara i Alcantara

Wyglądem przypominają zamsz. Tkane z jeszcze krótszych włókien niż mikrofaza. Nie zaciągają się i nie plamią.

Płótno (plecionka)

Podstawowy splot, w którym nitki wątku i osnowy przecinają się pod kątem prostym. Wytrzymały na rozdarcie, jednak dość łatwo się rozciąga, dlatego z czasem mebel wygląda tak, jakby był „ubrany” w zbyt duże obicie.

Szenila

Wyplatana z podwójnych włókien wątku i osnowy. Trwała, przyjemna w dotyku, nie brudzi się, ale łatwo ją zaciągnąć.

Mikrofaza

Powstaje z krótkich i cienkich włókien (100 razy cieńszych od ludzkiego włosa). Jest bardzo wytrzymała, miękkaantystatyczna.

Flock

Utkany z bardzo krótkich, sklejonych ze sobą włókien. Przypomina zamsz. Jest bardzo wytrzymały, odporny na zabrudzeniezaciągnięcie.

Żakard

Wzorzysty materiał tkany na tzw. maszynie Jacquarda (stąd nazwa tkaniny). Bardzo dekoracyjny, wytrzymały, jednak może się zaciągać.

Plusz

Ma dodatkową warstwę przyciętej osnowy, która tworzy miłą w dotyku miękką powierzchnię. Odporny na plamy, wytrzymały, ale czasem się rozciąga. Odmianą pluszu jest welur.

Skaj

Potocznie zwany sztuczną skórą, jest to tkanina poliestrowa pokryta warstwą plastyfikowanego polichlorku winylu. Powierzchnia tego materiału może mieć taką fakturę by przypominała np. skórę zwierzęcą. Skaj stosuje się w pokryciach tapicerskich, głównie ze względu na niższą cenę w porównaniu do prawdziwej skóry. Jest nieprzemakalny, a co za tym idzie nie przepuszcza powietrza.

Skóra naturalna

Pozyskiwana jest z powłoki ciała zwierząt dzikich i hodowlanych. Zmiany temperatury i wilgotności miejsca przechowywania wpływają na jakość skóry. W przypadku zmniejszenia wilgotności skóra zmniejsza swą powierzchnię (kurczy się), gdy wilgotność się zwiększa skóra staje się bardziej elastyczna, rozciągliwa. Jednoczesna duża wilgotność i wysoka temperatura powoduje pleśnienie skóry. Skóra wystawiona na działanie promieni słonecznych szybciej się utlenia i starzeje. Jest to materiał wymagający wysokiej pielęgnacji.

Materiał jaki wybierzemy zależy od tego, jaką funkcje nasze meble będą pełniły. Czy korzystają z nich dzieci oraz czy nasze pupile również mają wstęp na kanapę. Wybór jest spory, a po materiały najwyższej jakości zapraszamy do naszego sklepu.